Opět o nás v deníku Právo

21. prosince 2021

Ve pondělí 20. prosince 2021 v nezávislých novinách deníku PRÁVO ročník 31/293 vyšel článek o naší škole, o plánované rekonstrukci a o chybějících financích, o situaci ve speciálním školství s titulkem

"ŠKOLE PEČUJÍCÍ O AUTISTY A POSTIŽENÉ CHYBÍ TŘI ZE 46 MILIONŮ NA REKONSTRUKCI"

Opět o nás v deníku Právo
21. prosince 2021 - Opět o nás v deníku Právo

Škole pečující o autisty a postižené už chybí jen tři ze 46 milionů na rekonstrukci

Před půl rokem začali zaměstnanci speciální mateřské a základní školy v Praze-Michli sbírat peníze na rekonstrukci. Každý měsíc musí totiž jejich ředitel odmítnout i šest rodičů, kteří zoufale shání místo pro své postižené dítě.

učebna  nová

Opravy, díky kterým by škola, jež pečuje o 45 dětí, navýšila počet míst až o 100 procent, vyjdou na 46 milionů korun. Nyní, půl roku před zahájením rekonstrukce, už mají svůj sen na dosah. Zbývá sehnat poslední tři miliony.

Míst, jako je toto, není mnoho. Zvládnou se zde postarat i o nejtěžší případy autismu a mentálního postižení dětí, které jinde odmítnou.

Načínají 30. rok poskytování péče o postižené děti, ale jejich prostory jsou jen částečně bezbariérové, chybí místnosti, kde by se podařilo zklidnit sebedestruktivní děti, aby neohrozily spolužáky, a navíc se ředitel školy musí často vyrovnávat s odmítáním rodičů v zoufalé situaci, pro jejichž děti nemá místo.

002_5961

„Měsíčně musíme odmítnout v průměru pět až šest rodičů, kteří prosí o zařazení svého dítěte do naší školy. Obdobně jsou na tom i jiné speciální školy v Praze, pokud vím. Navíc pandemie situaci významně zhoršila. A my chceme pomoci rodičům, kteří jsou nuceni dokonce zvažovat umístění svých těžce postižených dětí v celotýdenních ústavech, protože sami už péči o ně nezvládají,“ řekl Právu ředitel školy Milan Černý.

V karanténě, s dalšími dětmi v bytě, je mnohdy pro rodiče péče o ně nezvládnutelná.

70 procent autistů

Problémy se na ně hrnou i za zdmi jejich domovů, i když mnohé mentálně postižené děti se s aktuální pandemickou situací dokážou dobře vyrovnat.

„Děti samotné nás překvapily v tom, jak reagovaly na nutné testování. To zvládají. S problémy bojují rodiče u svých dětí, které nemají povinnost nosit respirátory, ale mnohdy se jim dostává z okolí nechápavých reakcí. A tak sami často u dětí, které to alespoň trochu zvládnou, ochranu úst nasadí, než aby se s někým dohadovali,“ připomíná Černý.

Poptávka po denní docházce do tří speciálních pražských škol zřizovaných Diakonií Českobratrské církve evangelické je vysoká, ale v průběhu let se podle něj výrazně změnila.

„Posledních asi pět let pozoruji, jak se proměňují diagnózy dětí u nás umístěných. Ubývá dětí s dětskou mozkovou obrnou, které jsou na vozíku, mají fyzické, ale i mentální postižení, a výrazně přibývá těch s autismem v kombinaci s dalším mentálním postižením. Dá se říci, že jde o zásadní obrat, kdy už mnohde tvoří sedmdesát procent autisté oproti dětem s mozkovou obrnou, zatímco před lety tomu bylo přesně naopak,“ upozorňuje ředitel.

V květnu letošního roku začal on a jeho dvaadvacet kolegů a kolegyň, kantorů školy, oslovovat sponzory a dárce, aby dokázali své budovy pro děti opravit.

„Díky naší společné práci a dárcům jsme již vybrali částku 1 850 665 korun, tedy čtyři procenta z celkového rozpočtu. Na tuto částku přispělo 187 rodičů, přátel školy i firem.

V tuto chvíli máme díky darům, příspěvku magistrátu ve výši pět milionů korun, sbírce a příspěvkům Českobratrské církve evangelické zajištěno nebo předjednáno financování 93 procent rozpočtovaných nákladů. Zbývá nám tedy zajistit ještě 3 180 256 korun,“ řekl redakci ředitel.

Půl roku trvající rekonstrukce by měla být zahájena už v létě příštího roku. „Jsme rádi, že v tom nejsme sami, a už věřím, že to dokážeme,“ dodal Černý.

Dárci se skládají na rekonstrukci školy prostřednictvím webu www.skolapraha.diakonie.cz.

Článek na Novinky.cz

Článek v deníku Právo