O nás v deníku PRÁVO

10. června 2021

Ve středu 9. června 2021 v nezávislých novinách deníku PRÁVO ročník 31/132 vyšel článek o naší škole, o plánované rekonstrukci a o situaci ve speciálním školství s titulkem

"Starají se o těžce postižené děti, teď potřebují pomoc"

O nás v denníku PRÁVO
10. června 2021 - O nás v deníku PRÁVO

Speciální mateřská a základní škola v Praze-Michli, spravovaná Diakonií Českobratrské církve evangelické, která se stará už 29 let o nejtěžší případy autismu a mentálního postižení dětí, čelí snad největší výzvě ve své historii.

Chce zdvojnásobit svoji kapacitu, aby pomohla rodičům, kteří jsou nuceni zvažovat umístění svých těžce postižených dětí v celotýdenních ústavech, protože sami už péči o ně nezvládají. „Letos jsme odmítli dvacet dětí, jsme plní. Podle mých informací je to tak u všech speciálních škol,“ popisuje situaci ředitel Milan Černý.

Z padesáti na sto
„Přitom během covidové pandemie jsme viděli, jak zoufalí rodiče bez naší pomoci jsou. Velmi těžce to zvládali, přemýšleli, že děti umístí do týdenního stacionáře. Péče o tyto děti je velmi náročná,“ připomíná Černý.
„V současné chvíli máme zhruba padesát dětí v šesti třídách. Škola je jen částečně bezbariérová,“ říká ředitel speciální školy. „Chceme navýšit kapacitu na dvojnásobek, rozšířit chodby, aby se proti sobě vešli dva žáci na vozíčku, a i do vyššího patra mohly děti s chodítkem. Potřebujeme i relaxační učebny, abychom měli kde zklidnit například autistu v záchvatu,“ vysvětluje Černý.

Jinde je nepřijmou
„Máme u nás dva těžké autisty, kteří jsou při záchvatu autodestruktivní, mlátí hlavou do zdi či topení, a já sám často přemýšlím, jak v takovou chvíli ochránit ostatní děti, ale i učitele. Už to jsou třinácti- čtrnáctileté děti se 60 kilogramy. Právě proto vnímám jako nutnost mít i kout, či lépe místnost, kam je v tu chvíli můžeme odvést a zklidnit, aniž by tam bylo cokoli, čím by si mohly ublížit,“ popsal Černý.

CELÝ ČLÁNEK ZDE: NOVINKY.CZ

DENÍK PRÁVO ZDE 1. STRANA, 2. STRANA